О-РА-14-ОРХЕ - Органска хемија

МодулРатарство и повртарство
Тип студијаосновне академске студије
      Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
      Условљност другим предметимаПолошен испит из Опште и неорганксе хемијеОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: основних теоријских и практичних знања о структури и реактивности органских једињења.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже знање да: Разуме физичке, структурне и стреохемијске особине органских једињења. Именује органска једињења према IUPAC овим правилима. Разуме карактеристичне трансформације функционалних група и механизме органских реакција. Самостално изолује, пречисти, синтетише и окарактерише органска једињења једноставније структуре
      Садржај теоријске наставеСтруктура органских молекула, добиjaње и хемијске особине алкана, халогеноалкана, незасићених угљоводоника, алкохола и фенола, алдехида и кетона, карбоксилних киселина, угљених хидрата, амина, аминокиселина и протеина, хетероцикличних једињења и нуклеинских киселина.
      Садржај практичне наставеВежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад Методе за изоловање и пречишћавање органских супстанци. Упознавање са основним механизмима реакција синтезом одговарајућих једињења. Синтеза по једног једињења из главних група органских једињења. Методе за квалитативно и квантитативно одређивање органских супстанци у природним производима.
      1. Vollhardt K . P . C ., Schore N . E . ( 1996 ). Organska hemija, Hajdigraf, Beograd. Morrison R. T., Boyd R. N. ( 1997 ). Organska kemija , Liber , Zagreb . Пилетић М.В., Милић Б. Љ. (1986). Органска хемија I и II део, Технолошки факултет, Нови Сад.М. Б. Рајковић, В. Антић, М. Антић (2011): Збирка питања и задатака из опште и неорганске и органске хемије, Униве рзитет у Београду – Пољопривредни факултет.
      Методе извођења наставеПредавања, вежбе, интерактивни часови, семинарски радови.
      Активности у току предавања30Писмени испит
      Практична наставаУсмени испит50