М-УЗ-20-МРБ - Мониторинг реакција биљака у агроекосистему

НазивМониторинг реакција биљака у агроекосистему
АкронимМ-УЗ-20-МРБ
Студијски програмПољопривреда
МодулУправљање земљиштем и водама
Тип студијамастер академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљеви предмета су да студенти стекну знања о новим методама које се могу користити за откривање реакција биљака на различите услове животне средине, а које се могу применити у експерименталном раду у контролисаним условима као и у различитим агроекосистемима.
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студенти треба да имају знања о примени одговарајућих техника за праћење реакција биљака на различите услове животне средине, посебно на абиотичке факторе стреса изазване климатским променама.
      Садржај теоријске наставеМетоде праћења раста биљака. Хипер и мултиспектралне методе, примена сензора за праћење фотосинтезе и одређивање пигмената, азота и угљеника. Методе за фенотипизацију корена. Примена инфрацрвене термографије. Ин ситу и даљинска детекција за биљке и праћење садржаја воде у земљишту. Визуелна идентификација симптома недостатка хранљивих материја и токсичности на биљкама.
      Садржај практичне наставеУ оквиру практичне наставе студенти ће упознати различите методе, а на терену и у лабораторијским условима пратиће реакције биљака на различите услове спољашње средине.
      1. Стикић, Р., Јовановић, З. 2015. Физиологија биљака. Научна КМД, Београд.
      2. Lambers, H., Chapin III, F.S., Pons, T.L. 2008. Plant Physiological Ecology. Springer, Netherlands.
      3. Baranska, M. 2014. Optical Spectroscopy and Computational Methods in Biology and Medicine. Springer
      4. Прокић, Љ., Савић, С. 2012. Практикум из физиологије биљака. Пољопривредни факултет, Београд
      5. Друга релевантна литература из научне области
      Методе извођења наставеТеоријска настава, косултације, практични рад у лабораторијским условима и на терену. Припрема семинарског рада.
      Активности у току предавања10Писмени испит
      Практична настава20Усмени испит50