О-ЗХ-20-СОЦ - Социологија

НазивСоциологија
АкронимО-ЗХ-20-СОЦ
Студијски програмЗаштита животне средине у производњи хране
МодулЗаштита животне средине у производњи хране
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студентима да се упознају са основним знањима из социологије ради стицања знања и подстицање на размишљање што је битна предпоставка да студенти продубе наставно градиво са циљем дубљег и свестранијег разумевања друштва, друштвених појава, структуре, односа, улога група и појединаца у друштву , села као друштвене заједнице, структуре и развоја села, сељаштва и пољопривреде.
    Исходи учења (стечена знања)Студент кроз предмет треба да буде оспособљен за: препознавање проблема из социологије, социологије села и пољопривреде и , примену метода у социологији и развијање критичког мишљења и аналитичких способности које ће омогућити презентовање резултата.
    Садржај теоријске наставеПредмет и настанак социологије; Методе у социологији; Социолошко одређење друштва и структуре; Друштвена структура и стратификација; Економска структура; Предмет и задаци социологије села и пољопривреде; Друштвене промене у демографској и социјалној структури села и пољопривреде; Социолошке карактеристике рада и занимања у пољопривреди; Социјална екологија села и пољопривреде.
    Садржај практичне наставеСве јединице предвиђене планом детаљно ће бити разрађене на часовима вежби, презентација рада припремљеног на задату тему и израда семинарских радова
    1. Јелић, С., Јовановић, Т. (2013). Хрестоматија-елементи опште социологије и социологије села, Графипроф, Београд.
    2. - Козић, П., Јелић, С. (2007). Социологија, Класа д.о.о., Београд.
    3. Костић, Ц. (1975). Социологија села, Завод за издавање уџбеника, Србије, Београд.
    4. Митровић, М. (1998). Социологија села, СДС, Београд.
    5. Стевановић, Ђ. (1990). Аграрна социологија, Стручна књига, Београд
    Методе извођења наставеКласична предавања, вежбе и интерактивна настава.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит40