О-ЗХ-20-ПОП - Принципи одрживе пољопривреде

НазивПринципи одрживе пољопривреде
АкронимО-ЗХ-20-ПОП
Студијски програмЗаштита животне средине у производњи хране
МодулЗаштита животне средине у производњи хране
Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметиманемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: а) знања из основних принципа у области одрживе пољопривреде, различитих облика и врста пољопривредних система, типова и начина конверзије у одрживе пољопривредне системе. б) разумевања функционисања одрживих пољопривредних система и креирање алтернативних система производње.
    Исходи учења (стечена знања)На крају предмета студент треба да покаже познавање (разумевање): основних принципа у области одрживе пољопривреде, упореди и класификује различите пољопривредне системе, препозна карактеристике алтернативних пољопривредних система, препозна предности и недостатке ових система.
    Садржај теоријске наставеУвод, типови пољопривреде, врсте пољопривредних система (конвенционална, одржива, органска, low-input), карактеристике одрживих система пољопривреде, заштита, очување и унапређење агроекосистема, прелаз на одрживу пољопривреду, алтернативни пољопривредни системи, предности и недостаци алтернативних пољопривредних система, мере за дугорочан прелаз на одрживе системе.
    Садржај практичне наставеНа практичним примерима различитих система и модела производње изводиће се вежбе везане за сваку наставну јединицу.
    1. Ољача, С. (2008). Агроекологија, уџбеник, Пољопривредни Факултет, Београд.
    2. Ковачевић, Д. (2010). Опште ратарство. Уџбеник. Пољопривредни факултет. Земун
    3. Ољача, С., Долијановић, Ж. (2013). Екологија и агротехника здружених усева, монографија. Пољопривредни факултет Универзитета у Београду.
    Методе извођења наставеОд метода извођења наставе користе се класична предавања, вежбе и методе интерактивне наставе. Од метода интерактивне наставе у настави користе се индивидуалне, групне односно тимске колаборативне и кооперативне методе активног учења
    Активности у току предавања20Писмени испит60
    Практична наставаУсмени испит