O-ZH-20-POP - Principi održive poljoprivrede

Naziv Principi održive poljoprivrede
Akronim O-ZH-20-POP
Studijski program Zaštita životne sredine u proizvodnji hrane
Modul Zaštita životne sredine u proizvodnji hrane
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: a) znanja iz osnovnih principa u oblasti održive poljoprivrede, različitih oblika i vrsta poljoprivrednih sistema, tipova i načina konverzije u održive poljoprivredne sisteme. b) razumevanja funkcionisanja održivih poljoprivrednih sistema i kreiranje alternativnih sistema proizvodnje.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju predmeta student treba da pokaže poznavanje (razumevanje): osnovnih principa u oblasti održive poljoprivrede, uporedi i klasifikuje različite poljoprivredne sisteme, prepozna karakteristike alternativnih poljoprivrednih sistema, prepozna prednosti i nedostatke ovih sistema.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod, tipovi poljoprivrede, vrste poljoprivrednih sistema (konvencionalna, održiva, organska, low-input), karakteristike održivih sistema poljoprivrede, zaštita, očuvanje i unapređenje agroekosistema, prelaz na održivu poljoprivredu, alternativni poljoprivredni sistemi, prednosti i nedostaci alternativnih poljoprivrednih sistema, mere za dugoročan prelaz na održive sisteme.
    Sadržaj praktične nastave Na praktičnim primerima različitih sistema i modela proizvodnje izvodiće se vežbe vezane za svaku nastavnu jedinicu.
    1. Oljača, S. (2008). Agroekologija, udžbenik, Poljoprivredni Fakultet, Beograd.
    2. Kovačević, D. (2010). Opšte ratarstvo. Udžbenik. Poljoprivredni fakultet. Zemun
    3. Oljača, S., Dolijanović, Ž. (2013). Ekologija i agrotehnika združenih useva, monografija. Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.
    Metode izvođenja nastave Od metoda izvođenja nastave koriste se klasična predavanja, vežbe i metode interaktivne nastave. Od metoda interaktivne nastave u nastavi koriste se individualne, grupne odnosno timske kolaborativne i kooperativne metode aktivnog učenja
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit 60
    Praktična nastava Usmeni ispit