М-ФМ-20-ЗУЗ - Заштита урбаног зеленила

МодулФитомедицина
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаДа студенте упозна са морфолошким, биолошким и еколошким карактеристикама економски значајних штеточина, болести и корова урбаног зеленила; симптомима оштећења од штетних биоагенаса и мерама њиховог сузбијања.
    Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже познавање: Економски значајних врста инсеката, проузроковача болести и корова урбаног зеленила; Врста зоофагних организама; Метода детекције штетних биоагенаса; Симптома оштећења, Мера заштите биљака у урбаној средини.
    Садржај теоријске наставеПојам урбаног зеленила. Основне карактеристике штетних организама, проузроковача биљних болести и корова и њихов значај у одржавању урбаног зеленила. Најзначајније штетне врсте инсеката и гриња; Зоофагни организми; Болести цвећа, украсног шибља и травњака. Размножвање и екологија најзначајнијих коровских врста. Методе сузбијања биљних штеточина, паразита и корова у урбаном зеленилу.
    Садржај практичне наставеИз свих поглавља предавања предвиђене су вежбе у лабораторији и на терену. Морфолошко-биолошке карактеристике штетних врста инсеката и гриња на урбаном зеленилу. Болести цвећа, украсног шибља и травњака. Идентификација коровских врста у урбаном зеленилу.
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе, практична настава, интерактивна настава. Oбавезан семинарски рад (укупно 1). После завршене наставе предвиђен је колоквијум. Завршни усмени испит.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит30