O-ZO-20-KF - Kinologija i felinologija

Akronim O-ZO-20-KF
Studijski program Zootehnika
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa osnovnim morfološkim, fiziološkim i proizvodnim karakteristikama pojedinih rasa pasa i mačaka, poznavanje gajenja, ishrane i bolesti pasa i mačaka, sprovođenje ispitivanja radnih sposobnosti pasa.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da bude osposobljen za: gajenje, ishranu, selekciju, vođenje evidencije i ocenjivanje eksterijera pasa i mačaka, ocenjivanje radnih sposobnosti pasa, formiranje i vođenje odgajivačnica pasa i mačaka, efikasnog učenja, kritičkog mišljenja i evaluacije nastave i ishoda učenja.
    Sadržaj teorijske nastave Razvoj kinologije i felinologije; Karakteristike pasa i mačaka: Specifičnosti u anatomiji i morfologiji, ocena eksterijera pasa, kondicije i konstitucije, starosti; Rase pasa i mačaka: FCI grupe; Ocenjivanje eksterijera pasa i mačaka; Ispitivanje radnih sposobnosti pasa: radne utakmice za pojedine grupe ili rase pasa; Gajenje, ishrana, nega, selekcija i zdravstvena zaštita pasa i mačaka.
    Sadržaj praktične nastave Ocenjivanje eksterijera pasa i mačaka; Ispitivanje radnih sposobnosti pasa: radne utakmice za pojedine grupe ili rase pasa.
    1. Drobnjak, D., Matić, V., Milijević, D. (2010). Eksterijer pasa – osnove procene. Autorsko izdanje
    2. Osnovi kinologije (2007). Kinološki savez Republike Srbije, Beograd; Standardi rasnih pasa po FCI grupama 1 i 2 knjiga (2008). Kinološki savez Republike Srbije, Beograd
    3. Pravilnik o stručnom radu (2007). Kinološki savez Republike Srbije, Beograd
    4. Pravilnik za ocenjivanje rada pasa goniča (2003). Kinološki savez Republike Srbije, Beograd
    5. Pravilnik za ocenjivanje rada pasa jamara (2008). Kinološki savez Republike Srbije, Beograd
    Metode izvođenja nastave Nastavne aktivnosti izvodiće se putem: predavanja, vežbi, praktične nastave, interaktivne nastave i terenske nastave iz oblasti rasa pasa i mačaka. Provere znanja putem testa iz oblasti: karakteristike pasa i mačaka, rase pasa i mačaka, israna pasa i mačaka (ukupno 2), dok iz ostalih oblasti usmeni ispit.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 50